Pastel İstanbul | Bebek’te Butik Bir Pastacı

Processed with VSCOcam with a5 preset

Malum havalar ısındı, bahar geldi geçiyor ve hatta resmen yaz geliyor yahuuu :) Yasasın modunda sevinc naraları atarak canım İstanbul manzarasının tadını çıkararak, nefis mi nefis sahil yürüyüşleri modu açıldı. Sen belki havalar ısınmadan da yürüyüşün, sporun gözüne vuranlardansındır fakat ben üzülerek söylüyorum ki hayat boyu spordan nasibimi almadım :( :)  Neyse, yaramı derinleştirmeyeyim.

Evet güzel havanın tadını çıkarıyoruz, yürüyoruz, koşuyoruz da sonunda bir ödül olmalı değil mi? İşte Bebek’teysen bu ödül Pastel Istanbul.

(daha&helliip;)

Can Oba Restaurant | Hikayenin Başı

IMG_20130920_193215

Sirkeci Hocapaşa’da bir adam varmış, 4 metrekarelik mutfakta harika yemekler yapıyormuş, bugün arasan 2 ay sonraya ancak yer bulabiliyormuşsun, yemekler öyle böyle değilmiş, Michelin yıldızlı ödüllü şefmiş, diyar diyar gezmiş sonra Sirkeci’ye gelmiş. Bunlar hikayenin hep bilinen ve defalarca yazılan kısımları, o halde ben sizlere hikayenin başını anlatayım.  (daha&helliip;)

Melia Patisserie | İstinye

IMG_20141010_132218_1

Tatlı de canımı ye“gillerden olduğum için, tatlılara pastalara ezelden beri hiç dayanamam. Hatta çocukken, rüyalarımın birinde pastalar, kekler, tatlılar diyarında dolaşmışlığım ve uyanıp büyülenmişcesine anneme anlatmışlığım bile var. Her ne kadar gerçek hayatta rüyamdaki gibi bir gepgeniş bir diyara rastlamam mümkün olmasa da; o hissiyatı yaratacak, tadıyla alıp götürecek lezzetler şanslıyım ki gerçek hayatta mevcut. Son zamanlarda bu hissiyata erişme sebebim Melia Patisserie’nin müthiş Fransız tatlıları.

(daha&helliip;)

Kosinitza

IMG_20140420_191957_1Yüzyıllardır bilinen bir gerçektir ki, İstanbul’un her köşesi bir özge. Ancak, bazı köşeleri, semtleri daha bir özge, daha bir kendine has, daha bir büyüleyici. Kuzguncuk, eski adıyla Kosinitza da onlardan biri. Bu özge semtin içinde özge bir mekan ise Kosinitza.

(daha&helliip;)

Narlı Kuzu Gerdan

2014-10-08 04.38.15 1

“ Büyük şehir, plaza, iş güç koşturmacasında bırak annecikler gibi sofralar kurmayı bazen şipşak yemek yapmaya bile vakit yok. Lakin bu istemediğimden değil, o gün önceliğe yemek yapmayı alamadığımdan ya da gözümde büyütttüğümden falan. Ama ben de istiyorum ki vakit olsun, eşime dostuma misafirlerime pratik ama altın vuruş değerinde lezzetli bir yemek yapayım.” diyen pek tatlıcık beyaz yakalı kaderdaşım, işte tam sana göre bir tarifim var. Şipşaktan öte ama saatlerini mutfakta geçirmenden geri bu tarif Fırında Narlı Kuzu Gerdan.

(daha&helliip;)