Pastel İstanbul | Bebek’te Butik Bir Pastacı

Processed with VSCOcam with a5 preset

Malum havalar ısındı, bahar geldi geçiyor ve hatta resmen yaz geliyor yahuuu :) Yasasın modunda sevinc naraları atarak canım İstanbul manzarasının tadını çıkararak, nefis mi nefis sahil yürüyüşleri modu açıldı. Sen belki havalar ısınmadan da yürüyüşün, sporun gözüne vuranlardansındır fakat ben üzülerek söylüyorum ki hayat boyu spordan nasibimi almadım :( :)  Neyse, yaramı derinleştirmeyeyim.

Evet güzel havanın tadını çıkarıyoruz, yürüyoruz, koşuyoruz da sonunda bir ödül olmalı değil mi? İşte Bebek’teysen bu ödül Pastel Istanbul.

(daha&helliip;)

Pita | Kuzguncuk

1

Tüm öğünlerde yeni mekanlar, yeni lezzetler için adeta at koşturan ben, kahvaltıda tam tersi tam bir ev kedisiyim. Bana göre bir kahvaltı, bir mekanda ne kadar farklı olabilir. Neticede, peynirse peynir zeytinse zeytin hepsi şipşak evde mevcut. Bu şekilde düşünsemde dışarıda zaman zaman kahvaltı yapmıyor değilim. Ayda yılda bir, hafta sonu bir mekan kahvaltısının beni çekebilmesi için lezzetli olmasının yanı sıra, manzaralı, özel, sevimli, butik vb. olması lazım.

(daha&helliip;)

Pando Bal Kaymak | Beşiktaş

_DSC7518
İnsanoğlu bazı konularda kendi içinde çelişen ilginç bir canlı. Mesela sütü kaymaklı içemeyen, yoğurdu kaymaklı yiyemeyen ben tam bir kaymak düşkünüyüm. Kahvaltıda, ayva tatlısında, kadayıfın üzerinde  ya da kendimce yakıştırdığım tatlıda tuzluda kaymak arar damağım. Hatta bazen bu düşkünlüğüm beni ürpertir ve bundan sebep zaman zaman evde kaymak bal ikilisini pek bir araya getirmemeye çalışırım. Velev ki bal ve kaymak ikilisi evdeyse durum şudur. Öncelikle kahvaltıda çayla 3-4 dilim ballı kaymaklı ekmeği afiyetle yerim. Ardından gün içinde bu kaymak hemen tüketilmeli durdukça bozulur, son kullanma tarihi geçer gibi kendime haklı bahaneler çıkararak buzdolabına sinsice yaklaşıp ballı kaymaklı dilimler hazırlarım. Böylece, kendini durduramayan ben sayesinde 200 – 300 gramlık kaymak 2 günde biter gider.

(daha&helliip;)