Mabeyin Et & Kebap Restaurant

IMG_20140507_134204

Avrupa’dan kop gel düz git, Zincirlikuyu’dan sonra köprünün tam aşağısı tadında bir tarifle Altunizade’de beyaz bir köşkte Gaziantep mutfağından seçkiler sunuyor Mabeyin Restaurant. Temeli kuzu eti, yoğurt, patlıcan vb. sebzelere dayanan bu mekan gerçekten leziz tabaklar çıkarıyor. Bu sebepten, ayrı ayrı ya da bir bütün halinde Mabeyin yemekleri aklıma geldikçe otomatik neşeye bağlıyorum.

(daha&helliip;)

Bir Nazilli Klasiği “Kısmet Pide”

 

1

 

İnsan memleketten uzak bir yerde yaşayınca pek çok şeyi özlüyor ailesini, annesinin yemeklerini, evini…Bütün bunlara ek olarak, ben bir de Kısmet Pide‘yi çok özlerim. Genel olarak Nazilli ve çevresinin pidesi meşhurdur. Pek çok yöreye göre en güzel pideler bizim oralarda yapılır ama en lezzetlisi Kısmet Pide‘dedir. Pide hasretimi bir nebze de olsa dindirmek için İstanbul’da benzer bir tat aradım ancak ne yazık ki Kısmet Pide’nin yanına fiyat, lezzet ve kalite açısından yaklaşanını bile bulamadım.O yüzdendir ki pide yiyemiyorum buralarda. (daha&helliip;)

Karpi | Beylerbeyi

IMAG0269_BURST002

Kendimi bildim bileli yemek ayırt etmem, pek çok yemeği severim, denerim hatta hapur hupur yerim. Bazıları vardır ki lafı bile geçse ağzımı sulandırır, tokken acıktırır. Biricikcik Nazilli Pidesi de bunlardan biridir. Beni mutluluktan uçurur. Tabi sadece Nazilli’nin değil Trabzon olsun Samsun olsun başka şehirlerimizin de pideleri meşhurdur. Ancak çoğu zaman kötüsüne denk geldiğimden sebep Nazilli dışında özellikle İstanbul’da pide yememeye yeminliydim ta ki bir grup Trabzon’lu arkadaşım beni Karpi’ye götürene kadar.

(daha&helliip;)

Bir Lezzet Otobüsü | Gurmebüs

_DSC7388
Merhaba, tanıştırayım o bir lezzet otobüsü, keşif otobüsü, lezzet tutkunlarını taşıyan otobüs ya da Gurmebüs. Her otobüs gibi onun da bir rotası var, yolcusu var, şoförü var ama emsallerinden büyük bir farkı var. İşte fark; iki nokta arasında alelacele gidip gelen yolcular yerine yemeye içmeye meraklı, İstanbul’un çeşitli semtlerinde iyi lezzetleri keşfetmek isteyen ve keyfine düşkün bir grup lezzet avcısını taşıyor.

(daha&helliip;)