Kabak Çiçeği Kızartması

2014-10-07 10.52.46 1

Hemen hemen her yerde dolmasına rastladığımız kabak çiçeğinin farklı bir versiyonu duymak, yapmak, yemek isteyenler koşuuuuunnnn.

Burdur’un 1200 metre rakımdaki yayla topraklarında kabak çiceklerini erkenden topladım. Kabak çiceği, sabah erkenden açılır öğleye doğru kapanır. Bu yüzden, öğleden önce toplamak önemlidir, aksi halde küsüverir kapanıverir. Çicekler açıkken topladık, canımız isteyince yaparız demek pek olmuyor. Mümkünse 1 – 2 saat için kendilerini doldurmak lazım. Olur da bi şekilde, bencileyin hemen dolduramadınız, o zaman 10 – 15 dakika çicekleri soğuk suda bekletin ki açılsınlar. Yine de doldurmak için 24 saati geçirmemek lazım.

(daha&helliip;)

Izgara Somonlu Salata

IMG_20140226_201351

Sonbahar, kış demek balığın bol olduğu mevsim demek. Dolayısıyla, hem doğanın denizin nimetlerinden yararlanmak maksatlı hem müptelası olduğum için hem pratik olduğu için, balıklar ve çeşitleri sürekli kapsama alanımda. Balığı uzun soluklu stoklamaya gerek yok, pazardan pazara yeterli benim için. Bu yüzden, bazı pazar günleri, Üsküdar, Kadıköy ya da Beşiktaş civarı üç beş turda isem, mutlaka balık alıp eve dönerim. Hafta içi için, bir iki parça balık buzlukta hayat kurtarıcıdır da ondan.

(daha&helliip;)

Böbrek Izgara & Salata

IMG_20140314_205252

Kuzunun et ve kemik kısmı hariç kalan yenilebilir tüm kısımlarının, yani sakatatların gönlümde yeri ayrıdır, çünkü tam bir sakatat aşığıyım, durup dururken aklıma gelir ağzım sulanır falan.

Bir gün, iş çıkışı hafta içi akşamında aklıma böbrek düştü, hemen koştum bir kaç parça kuzu böreği aldım, döküm tavada şipşak böbrek yapmak üzere. Bu arada, böbreği bol sulu ve yağlı sevdiğimi itiraf edicem, diğer türlü kuru ve yavan geliyor.

Sote soğanlı ızgara kuzu böbreği ve salatadan oluşan şipşak yemeğimin malzemeleri;

  • 1 yağlı kuzu böbreği
  • 1 soğan
  • Bebek turp, iceberg marul, dere otu, domates ve nar

Hazırlanışı çok pratik;

  • Böbrekler tavada iki cız bız. Çok pişmiş seversen, biraz daha pişirebilirsin.
  • İnce doğranmış soğanlar, açık pembe oluncaya kadar zeytinyağı eşliğinde tavada sotelenir. Karamelize olmasını istersen içine bir tutam şeker atabilirsin.
  • Salata, bütün malzemelerin harmanlanması sonucu şıp diye hazır.

20 dakikada beni mutlu edecek yemeğim hazır. Haydi sen de bir gün dene :)