Narlı Kuzu Gerdan

2014-10-08 04.38.15 1

“ Büyük şehir, plaza, iş güç koşturmacasında bırak annecikler gibi sofralar kurmayı bazen şipşak yemek yapmaya bile vakit yok. Lakin bu istemediğimden değil, o gün önceliğe yemek yapmayı alamadığımdan ya da gözümde büyütttüğümden falan. Ama ben de istiyorum ki vakit olsun, eşime dostuma misafirlerime pratik ama altın vuruş değerinde lezzetli bir yemek yapayım.” diyen pek tatlıcık beyaz yakalı kaderdaşım, işte tam sana göre bir tarifim var. Şipşaktan öte ama saatlerini mutfakta geçirmenden geri bu tarif Fırında Narlı Kuzu Gerdan.

(daha&helliip;)

Kabak Çiçeği Kızartması

2014-10-07 10.52.46 1

Hemen hemen her yerde dolmasına rastladığımız kabak çiçeğinin farklı bir versiyonu duymak, yapmak, yemek isteyenler koşuuuuunnnn.

Burdur’un 1200 metre rakımdaki yayla topraklarında kabak çiceklerini erkenden topladım. Kabak çiceği, sabah erkenden açılır öğleye doğru kapanır. Bu yüzden, öğleden önce toplamak önemlidir, aksi halde küsüverir kapanıverir. Çicekler açıkken topladık, canımız isteyince yaparız demek pek olmuyor. Mümkünse 1 – 2 saat için kendilerini doldurmak lazım. Olur da bi şekilde, bencileyin hemen dolduramadınız, o zaman 10 – 15 dakika çicekleri soğuk suda bekletin ki açılsınlar. Yine de doldurmak için 24 saati geçirmemek lazım.

(daha&helliip;)

Izgara Somonlu Salata

IMG_20140226_201351

Sonbahar, kış demek balığın bol olduğu mevsim demek. Dolayısıyla, hem doğanın denizin nimetlerinden yararlanmak maksatlı hem müptelası olduğum için hem pratik olduğu için, balıklar ve çeşitleri sürekli kapsama alanımda. Balığı uzun soluklu stoklamaya gerek yok, pazardan pazara yeterli benim için. Bu yüzden, bazı pazar günleri, Üsküdar, Kadıköy ya da Beşiktaş civarı üç beş turda isem, mutlaka balık alıp eve dönerim. Hafta içi için, bir iki parça balık buzlukta hayat kurtarıcıdır da ondan.

(daha&helliip;)