Mabeyin Et & Kebap Restaurant

IMG_20140507_134204

Avrupa’dan kop gel düz git, Zincirlikuyu’dan sonra köprünün tam aşağısı tadında bir tarifle Altunizade’de beyaz bir köşkte Gaziantep mutfağından seçkiler sunuyor Mabeyin Restaurant. Temeli kuzu eti, yoğurt, patlıcan vb. sebzelere dayanan bu mekan gerçekten leziz tabaklar çıkarıyor. Bu sebepten, ayrı ayrı ya da bir bütün halinde Mabeyin yemekleri aklıma geldikçe otomatik neşeye bağlıyorum.

(daha&helliip;)

Elmacıoğlu İskender | Kayseri

IMG_20140519_163517

Dışarı çıktığım, şehirden uzaklaştığım, tatile çıktığım her anı bir yemek şölenine dönüştürerek yeni keşifler yapmak yapmak beni pek çok heyecanlandırıyor. Bundan sebep, Mayıs ayında Kapadokya’ya gittiğimde gezinin bir kısmını özellikle Kayseri’ye ayırmak istedim. Hem mesafe yakındı, hem de Kayseri mutfağı mantısıyla, yağlamasıyla, pastırmasıyla, nevzinesiyle dillere destandı. Kayseri’ye giderken naralar atıyor, heyecanlanıyordum zira bu yemeklerin hepsini vatanında löpürdetecektim.

(daha&helliip;)

Çömlek Kuru Fasulye | Çamlıca

IMG_20130818_192348

Bir İstanbul sevdalısı olarak, İstanbul’un her yeri gözüme başka güzel görünür. Her seferinde hayran olurum. Bu hayranlığımın doruk noktasına ulaştığı yer de Büyük Çamlıca Tepesidir. Bilenler bilir ki Arnavutköy’den Eminönü’ne Adalar’a kadar Anadolu ve Avrupa Yakası‘nın tüm kıyı şeridi ve yukarılara uzanan sırtları gözler önüne serilir. Gecesi ayrı gündüzü ayrıdır bu manzaranın.

(daha&helliip;)

Çiya Sofrası | Buzbağ Şarapları “Efsane Gurmelerini Arıyor”

_DSC7138

Buzbağ Şarapları Efsane Gurmelerini Arıyor derken dediğini duyar gibiyim. Bu bir, Anadolu üzümlerinden üretilen Buzbağ Şarapları eşliğinde yöresel lezzetleri yeniden keşfetmek isteyenlerin hep birlikte lezzet keşfine çıktıkları bir akşam yemeği.  Mekan olarak Kadıköy’de bulunan benim de ara ara gitmekten zevk aldığım Çiya Sofrası seçilmişti. Kesinlikle doğru bir tercihti çünkü doğudan batıya Anadolu’nun binbir çeşit yemeği her gün Çiya Sofrası‘nda pişirilip taşırılıyordu. 

(daha&helliip;)