Can Oba Restaurant | Hikayenin Başı

IMG_20130920_193215

Sirkeci Hocapaşa’da bir adam varmış, 4 metrekarelik mutfakta harika yemekler yapıyormuş, bugün arasan 2 ay sonraya ancak yer bulabiliyormuşsun, yemekler öyle böyle değilmiş, Michelin yıldızlı ödüllü şefmiş, diyar diyar gezmiş sonra Sirkeci’ye gelmiş. Bunlar hikayenin hep bilinen ve defalarca yazılan kısımları, o halde ben sizlere hikayenin başını anlatayım. 

2013 Ağustos’unda bir gün, instagramda dolaşırken bir fotoğraf gördüm altında sadece Can Oba Balık Çorbası yazıyordu. Balık Çorbasını gördüğüm an hissettiklerim, adeta ilk görüşte aşk gibiydi, ilk görüşte zamanın durması gibiydi, ilk görüşte rüyada olmak gibiydi. Sonra bir iki araştırmaya girdim, neredeydi bu mekan nasıldı lezzetler vb. Pek bir şey bulamadım, Sirkeci’de olduğunu öğrenmekten başka. Ama görüntüsü bile rüya gibi olan, envai çeşit deniz ürününü içeren bu çorbanın tadı normal olamazdı. Bir an önce gidilesi bir yerdi şimdiden.

Hemen en yakın Cuma için rezervasyon yaptırdım fakat rezervasyona bile gerek yoktu o zamanlar. 20 kişilik mekanda biz dahil 4 kişi vardı sadece. Dışarıdan sıradan bir Sirkeci Kebapçı’sı gibi görünen bu mekan Can Oba’nın menüyü saymasıyla adeta boyut değiştirdi. İşte o an, hissiyatlarımın beni doğru yere getirdiğini anladım.

Tabi ki ilk iş Balık Çorbası (20 tl) siparişi verdim. Suyu aklınıza gelebilecek her türlü deniz mahsulünün saatlerce pişirilerilmesiyle elde ediliyor. Taneli olarak çorbaya, deniz levreği, yengeç eti, ıstakoz, kum midyeleri, mini ahtapot, karamelize soğan, kırmızı biber, defne yaprağı koyuluyor. İnanılmaz keskin ve yoğun bir tat, hiç bitmesin denlisi.

IMG_20130920_193905

O gün mekandan ayrıldığımızda, içmeden sarhoş olmuş gibiydim, çok yemiş çok doymuştum ama yine de tüm menüyü 3 tur daha dönerdim. Sonrasında, etrafımdaki tüm arkadaşlarıma mekanı anlatır oldum, Hac misali gidilmezse olmazmış gibi İstanbul’a gelen tüm misafirlerimi Can Oba Restaurant’a götürmeden uğurlamaz oldum.

Yine böyle sağa sola mekan tavsiye ettiğim bir günde, twitter üzerinden Saffet Emre Tonguç’a Can Oba’ya dair bir tweet attım ve hikaye orada başladı. Saffet Emre gidip aşırı beğendi, Vedat Milor’a tavsiye etti. Sonra Ayşe Arman yazdı. Kısaca, programlar çekildi, röportajlar yapıldı ve yer bulunmaz oldu.

IMG_20140126_220758

 

 

IMG_20140308_103928

Tüm bunlara rağmen, Can Oba çizgisinden hiç ödün vermedi ve vermiyor. Tüm yemeklerini tüm lezzetiyle, menüsünü genişleterek bizlere sunuyor. Ayrıca belirtmek gerekir, Can Oba tabi ki bu popülerliğe zaten kavuşurdu, sadece ben sürecin başına dahil olmuş oldum, o kadar.

O günden bugüne, Can Oba menüsünde ne varsa her şeyi yedim, onlardan ayrıca bahsedeceğim. Ama, gider ayak bir güzellik yapıp, orgazmik ara sıcaklardan birini sahneye çıkartayım. Kremalı ıspanak yatağında Deniz Tarağı.

IMG_20140614_155341

Can Oba Restaurant, not bareminde şaşırmayacağınız üzere beş üzerinden beş alarak 5/5 “Yavrum Baban Nereli?” tahtına oturuyor.

5/5, Deniz Ürünleri, Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>