Melia Patisserie | İstinye

IMG_20141010_132218_1

Tatlı de canımı ye“gillerden olduğum için, tatlılara pastalara ezelden beri hiç dayanamam. Hatta çocukken, rüyalarımın birinde pastalar, kekler, tatlılar diyarında dolaşmışlığım ve uyanıp büyülenmişcesine anneme anlatmışlığım bile var. Her ne kadar gerçek hayatta rüyamdaki gibi bir gepgeniş bir diyara rastlamam mümkün olmasa da; o hissiyatı yaratacak, tadıyla alıp götürecek lezzetler şanslıyım ki gerçek hayatta mevcut. Son zamanlarda bu hissiyata erişme sebebim Melia Patisserie’nin müthiş Fransız tatlıları.

Hangi birinden başlasam bir diğerini küstüreceğim, zira herhangi birinin diğerinden aşağı kalır yanı yok. O halde, Charlotte ile başlıyorum. Vanilyalı ve serin bu tatlı tam bir mutluluk sebebi, psikologtan daha etkili :)

IMG_20140918_212251_1

Tartlar ise çeşit çeşit, incirlisi, armutlusu, yaban mersinlisi, fındıklısıyla adeta tatlı defilesindeyiz. Tartları tadınca yoğun bir acıbadem tadı yayılıyor. Bu yaygınlığın etkisindeyken meyvelerin tazeliği ve tartın serinliği insanı etkiliyor.

IMG_20140918_200749_1

Tartların defilesi henüz bitmedi. Limonlu ve portakallı tart sahnelerde. Ekşi tatlara ayılmamdan bayılmamdan sebep, bu limonlu ve portakallı tart beni mest ediyor. Tartın lezzeti ve portakal, limon aromasının peltekliği birleşince damaklarda ekşi yoğunluklu lezzet şöleni başlıyor.

IMG_20141005_154340

Yalnızca tek atımlık tartlar, charlotteler, piramit pastalar, eclairler, kurabiyeler yok. İsteğinize göre bu tatlılar çok kişilik yapılabiliyor ya da doğum günleri, özel günler vb. için özel tasarım pasta siparişi verebilebiliyor. Örneğin, Charlotte’nin çikolatalı versiyonu doğum günü pastası olarak masadaydı.

Tatlıların lezzet kumkuması olması tesadüf değil elbet. Tatlıların yaratıcısı, Cordon Blue mezunu Şef Çicek Gencer’in tatlılarda sağlıklı ve doğal malzemeler kullanması, kullanılan meyvelerin mevsiminde ve tazecik olması, tatlının tasarımından sunumuna kadar tüm aşamalarda ayrı bir özen göstermesi hep lezzeti etkileyen faktörler.

Melia Patisserie, şu anda take away tadında çalışıyor yani tatlıları hemen alıp ayrılmak üzerine. Yolunuz İstinye’den geçtiğinde hemen nefis bir tatlı alayım kendimi ödüllendireyim dersen ya da gidilecek bir akşam yemeğinde tatlılar sendense ya da doğum gününde, özel bir günde lezzetli pastalarla kutlama yapmak istediğinde mutlaka Melia Patissere’ye uğra derim.

Melia Patisserie’nin tatlılarını, Çiçek’in nazik daveti üzerine evlerinde, genişçe ve uzun bir masa etrafında, keyifli bir sohbette, pek çok mekan keşfimde birlikte olmaktan zevk aldığım arkadaşlarım Özlem, Deniz, Hande, Cem, Pınar ve Sezen ile tattık.

aIMG_6037

Ev sahipliği ve davetleri için, Gençer ailesine, organizasyon için Bengü Bilir Hanım ve Cem’e çok teşekkürler.

aIMG_6118

Melia Patissere’de altın vuruş yapmak isteyenlere önerim, Charlotte, limonlu ve portakallı tartlar. Bahsettiğim üçlü lügatımda tam bir “Yavrum baban nereli?”.

Son söz olarak, Melia Patisserie, not bareminde beş üzerinden dört alarak “Otomatik Neşe” kategorisine hızlı bir giriş yapıyor.

Adres: İstinye Mahallesi, Degirmen Sokak No:14/A İstinye, Sarıyer, İstanbul

Tel: (0212) 277 0377

 

4/5, Genel, Tatlı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>