Narlı Kuzu Gerdan

2014-10-08 04.38.15 1

“ Büyük şehir, plaza, iş güç koşturmacasında bırak annecikler gibi sofralar kurmayı bazen şipşak yemek yapmaya bile vakit yok. Lakin bu istemediğimden değil, o gün önceliğe yemek yapmayı alamadığımdan ya da gözümde büyütttüğümden falan. Ama ben de istiyorum ki vakit olsun, eşime dostuma misafirlerime pratik ama altın vuruş değerinde lezzetli bir yemek yapayım.” diyen pek tatlıcık beyaz yakalı kaderdaşım, işte tam sana göre bir tarifim var. Şipşaktan öte ama saatlerini mutfakta geçirmenden geri bu tarif Fırında Narlı Kuzu Gerdan.

Gerdanın haşlanmış hali epey bi nam salmış, fırın halinin önüne geçmiş. Aldanmayalım, fırın haline de şans verelim, pişman olmayacağımız tecrübeyle sabit ;)

1-      Yarım saat 45 dk kadar kuzu gerdanı hafifçe haşlıyoruz.

2-      Haşlanmış gerdanı, borcama koyup üzerini biberiye, kekik, karabiber, tuz ve bol dövülmüş sarımsakla donatıyoruz. Burada, otların, sarımsağın, tuzun miktarı sana kalmış, ben çok yoğun tatları sevdiğim için bol bol kullandım.

3-      Narları üzerine serpiştiriyoruz.

4-      Borcamın üzerini alüminyum folya ile kaplıyoruz.

5-      250 derece fırında 1 saat kadar pişiriyoruz.

Fırında kalma süresi, haşlama süresine bağlı olarak değişeceği için zamanla kontrol edip kıvamını ayarlayabilirsiniz.

Fırında kuzu gerdan, haşlamak yerine etin mühürlenmesiyle de fırına verilebilir. Tercih sana kalmış.

Eğer bu yemeği hafta içi iş sonrası şipşak yapmak istersen, eti bir gün önceden haşlayıp eve gelince sadece fırına verebilirsin.

Son olarak, kalori derdin yoksa lezzetin iyice gözüne vurayım dersen et suyuna bol tereyağlı mis gibi bir pirinç pilavı gerdanın yanına çok yakışır :)

Afiyet bal şeker olsun ;)

60 - 90 dk.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>