NOT BAREMİ

IMG_20140824_114712_1

Şimdi not baremi dedimse; kürsümü kurdum, gözlüğümü taktım, cetveli elime aldım, verdim veriştirdim değil elbet :) Naçizane bu mekan benim için ne ifade ediyor hali. Neticede, herkesin pek çok konuda değerlendirme sistemi ve kriterleri mevcuttur, öyle değil mi? İşte tam da bundan ve mekan değerlendirmeyi tek cümlede anlatmak istememden sebep not baremi oluşturdum. O zaman, bakalım 1’den 5’e kadar sıralı notlar ne demekmiş?

1 – Allah Muhtaç Etmesin – Diyelim ki, ıssız bir yolda gidiyorum, hava berbat, yağmur bardaktan boşanırcasına, etraf zifiri karanlık, sanki iki dakika içinde üzerime Blair cadısı atladı atlayacak. Bir yandan da karnım gurul gurul, o nasıl acıkmak neredeyse direksiyonu yiyeceğim. Tüm bunlar aklımdan saniyenin milyonda biri zaman diliminde geçerken, bir mekan görüyorum hemen girip Allah ne verdiyse yiyorum. İşte ancak, bu şartlar altında tercih edilesi mekanlar.

2 - Standartın Bir Tık Altı – Neticede yemek keyif işi, bu sebeple gidilen mekanlardan hem lezzetin hem de verilen meblağın karşılığını alarak memnun ayrılmak isterim. Ancak, mekandan çıkınca o lezzetsizlik, o verilen meblağa değmemişlik, o alınan kalorilerin hakkının verilememesi vb. hissiyatların taş gibi içimde oturmasına sebep mekanlar.

3 – StandartKulvarındaki pek çok mekanda benzer lezzetlerin bulunduğu, mekana özgü herhangi bir yemeğin olmadığı standardize mekanlar. Buralarda, nötr hisler hatta hissizlikler içindeyim adeta. Ne yemeğin damağımda ve dimağımda kalmış tadı, ne de mekandan ötürü pişmanlık hissine sebep mekanlar.

4 – Otomatik NeşeMekana özgü, en az bir iki orijinal yemeğin bulunduğu, sırf bunlar için uğruna yol gittiğim, arada sırada aklıma gelip içimin gıcıklandığı, evet buraya bir daha bu yemekler uğruna mutlaka gelirim dediğim, hem mekandayken, hem çıkışta,  hem de aklıma geldikçe otomatik neşeye bağladığım mekanlar.

5 – Yavrum baban nereli?İşte artık son noktadayız. Hani öyle böyle değil, hani anlatılmaz yaşanır, hani yemek yerken bi boyut atlanır, hani her gün hatta üç öğün gidesin gelir, hani durup durup bahsedilir, hani o lezzet başka yerde bulunmaz, hani içmeden sarhoş olunur, hani durduk yere seni heyecanlandırır, hani o denli kendine has, hani o denli her şeyi özgü olan mekanlar. Özetle, buradaki yemeklere hissiyatım “Yavrum baban nereli? Nereden bu kaşın gözün temeli?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>